Juks med medlemsregisteret
Tags Medlemsregister, Medlemssystem
Dagbladet har utgitt en artikkelserie om juks med medlemslisten til SOS Rasisme. Siste artikkel i serien finner du her:
http://www.dagbladet.no/2011/11/01/nyheter/sos_rasisme/innenriks/lnu/politikk/18841260/.
Rettsaken vekker minner fra tidligere saker hvor blant annet politiske ungdomsorganisasjoner bevisst eller ubevisst bedrev medlemsjuks.
Det er vanskelig å ta stilling til om avvik i medlemstallene er gjort med overlegg av SOS Rasisme eller om det var med forsettlighet. Det førte uansett til ikke berettigede offentlig overføringer til de nevnte organisasjoner.
Det er vanskelig for en leder å ha garantier for at medlemslistene til enhver tid er avstemt og i orden. Enhver aktiv handling for å sikre at kvaliteten på medlemslistene er så presise som mulig vil uansett avvikle mistanken om forsettlighet dersom antall medlemmer skulle vise seg å være lavere enn det som er blitt rapportert og benyttet som grunnlag for tildeling av statlige midler. Å løfte en medlemsorganisasjon over på en moderne IT system som CHOO Medlem, er en bevisst og tydelig handling for å ta et oppgjør med eventuelle nåværende og fremtidige avvik på medlemslistene.
Choo er ett aktivt system, som gir medlemmene mulighet til enkelt å verifisere sitt medlemskap i organisasjonen. Den sikrer ett meget høyt presisjonsnivå og gir også ledere løpende KPI mål på utvikling i medlemsmassen. Den sikrer demografiske data som alder, kjønn og geografisk tilhørighet, og gir et helt annet innblikk i egen medlemsmasse enn det som har vært mulig tidligere.

CHOO's dashboard som viser nøkkeltallene for hele organisasjonen.

