October 10, 2025

2 min lesing

Torbjørn Larsen, CIO i Telenor: Visjonene, utfordringene og AI-revolusjonen

Torbjørn Larsen, CIO i Telenor Norge, gjester Digitaliseringspådden for å snakke om hvordan teknologi, AI og organisasjonsutvikling skal møte store samfunnsendringer – fra demografiske skifter til teknisk gjeld og global AI-dominans.

Skjermbilde av brukergrensesnittet i Vimeo Livestream-integrasjonen

I ukens episode får vi besøk av Torbjørn Larsen, CIO i Telenor Norge – en visjonær teknologileder med lang erfaring i å bygge organisasjoner som er rigget for fremtiden. Sammen med programlederne Dag Rustad og Jens Christian Bang tar han for seg noen av de store samfunnsendringene vi står overfor: en kraftig demografisk forskyvning med færre skattebetalere per pensjonist, svak produktivitetsvekst og en underliggende frykt for synkende velstand. Dette skjer samtidig som Europa preges av økende arbeidsledighet og stigende lønninger.

Torbjørn Larsen i Digitaliseringspådden

Samtalen dreier over i kunstig intelligens, der Torbjørn reflekterer rundt forskjellen på tradisjonell AI og de nye, autonome AI-agentene – og hvordan utviklingen i stor grad drives av et fåtall globale teknologigiganter. Han deler også hvordan Telenor jobber for å møte fremtiden med softwaredefinerte infrastrukturer og etableringen av en egen AI Factory. Til slutt løftes spørsmålet mange virksomheter står overfor: Kan AI brukes til å rydde opp i teknisk gjeld – eller er tiden inne for å skrote de gamle IT-kolossene én gang for alle?

Jens Christian Bang

CEO at Already On

Kategori

Lær mer om AO

Hvilke funksjoner bør du vite om i et LMS og en læringsplattform?

Funksjoner AO?
arrow
ao lms dame

Siste innlegg

Samarbeidspartnere